Mi is a különbség a fast fashion és a slow fashion között?
- Snail It Team
- 2020. okt. 1.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 2020. okt. 12.
A mai világban egyre jobban előtérbe kerül a fenntarthatóság fontossága. A divat iparágról köztudott, hogy súlyos környezeti terheket okozz. Vajon létezhet a fenntartható divat? Ahhoz, hogy válaszolni tudjunk erre a kérdésre, először meg kell ismerkedünk a fast fashion illetve a slow fashion kifejezésekkel.
FAST FASHION
A fast fashion üzleti modelljének lényege, hogy a fogyasztók által preferált, aktuális divatot a leggyorsabb időn belül elérhetővé teszi a vásárlók számára. A vásárlók gyors kiszolgálása érdekében a fast fashion cégek optimalizálták a tervezését és a gyártását, illetve saját kézben tartják a termékek logisztikáját. Amíg a hagyományos divatiparban a tervezők klasszikusan évente két szezonban (tavaszi/nyári, őszi/téli) mutatják be egy-egy kollekciójukat, addig a fast fashion 50-100 mikrokollekcióval van jelen a gyors ütemben változó piacon. A folyamatosan megújuló árukínálat fenntartása érdekében történő gyors legyártás és a viszonylag alacsony ár a minőség rovására megy, mind az anyag felhasználás és mind az előállítás terén. A nem megfelelő módon előállított fast fashion termékek gyorsabban használódnak el, így újabb és újabb vásárlásra ösztönzik a fogyasztókat.

A megnövekedett termelési volumen következtében az iparág ökológiai lábnyoma meghaladja a fenntarthatóság mértékét. WWF Switzerland 2017-es riportja szerint, a ruha- és textilipar felelős 1,7 milliárd tonna szén-dioxid-kibocsátásért, amely komoly tényezőként hozzájárul a globális felmelegedéshez. Mindezek mellett a szektor évente 2,1 milliárd tonna szemetet termel. Globális szinten a gyártott ruhák 80%-a hulladékégetőben vagy szemétlerakóban végzi, mindössze 20%-a kerül újrahasznosításra.
SLOW FASHION
A fast fashion-nel szemben jelent meg a slow fashion mozgalom, amely a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot tartja szem előtt. A fast fashion-re jellemző „sokat olcsón”, illetve „állandó megújulás” elvek helyett a slow fashion inkább a „kevesebb több” és a „minőség a mennyiség fellett” elveken működik. A slow fashion márkák minőségi alapanyagokkal dolgoznak környezetkímélő eljárással, tudatos vásárlásra ösztönzik a vásárlókat, valamint hazai tervezőket és teremékeket is támogatják.
A slow fashion egy olyan döntés, amely által felelősséget vállalhatunk környezetünk megóvásáért a divatban tett választásainkon keresztül.

Hiszünk abba, hogy a slow fashion támogatásával igenis létezhet a fenntartható divat. Környezettudatos gondolkodással és vásárlással hozzájárulhatunk a zöldebb és élhetőbb bolygó fenntartásához.
/Felhasznált források:
Comments