top of page
Keresés

Szennyezés a csillogás mögött - A divatipar káros hatásai

  • Szerző képe: Snail It Team
    Snail It Team
  • 2020. okt. 31.
  • 2 perc olvasás

A fast fashion utóbbi 10-15 éve tartó egyre nagyobb térnyerésével arra lehettünk figyelmesek, hogy hatalmas ruhamennyiséggel találkozunk nap mint nap, legyen szó saját gardróbjainkról vagy akár az üzletek kínálatáról és azok gyors cserélődéséről. A változatos öltözködés, a halmozó vásárlás, a kedvező árak és a ruhaipari vállalatok kommunikációja mind arra ösztönöz minket, hogy minél gyorsabban szerezzük be legújabb kollekciójukat. Nem is csoda, hogy mára minimum 5-6-szor annyi ruhával rendelkezünk, mint a minket csupán kettővel megelőző generáció, ugyanakkor ennek a jelenségnek a károsabb következményeivel vagy épp velejáróival kevésbé foglalkozunk. Ezért is igyekszünk feltárni a jelenkor második legszennyezőbb iparágának, a divatiparnak a káros tényezőit.

Maga a divatipar az üvegházhatású gázok kibocsátásának 4%-áért (kb. 2,1 milliárd tonna) felelős, s melynek 10 éven belüli fenntarthatósági céljai a McKinsey és a Global Fashion Agenda közös tanulmánya szerint 90%-ban elérhetőek lennének egy 50 dollár/tonnás pluszköltséggel, ami nem is tűnik hatalmas számnak, figyelembe véve a tavalyi globális szintű, 1,78 ezermilliárd dolláros iparági bevételt. Az iparág szennyezésének kb. 70%-a a termékek előállítása során keletkezik, akár a nyersanyagok gyártását, előkészítését vagy feldolgozását vizsgáljuk, míg a maradék hányad a csomagoláshoz, szállításhoz, felhasználáshoz köthető (vg.hu, 2020). Persze mindemellett az óriási mértékű vízfelhasználás, a talajszennyezés, illetve a textil hulladékoktól történő megszabaduláshoz alkalmazott égetési módszerek elítélése és a fogyasztók tudatosságának növekedése is mind próbára tette az iparág teljes ellátási láncát, így nyilvánvaló, hogy a gyártóknak fenntarthatóbb és innovatívabb megoldásokhoz kell nyúlniuk – legyen szó fast fashion-ről vagy épp high end divatról, a gyártási folyamatoktól egészen a hulladékgazdálkodásig (vagy épp másodlagos/harmadlagos felhasználásig). Ehhez pedig elengedhetetlen egyrészt a gyártás során keletkező üvegházhatású gázok mérséklése, a fenntarthatóbb alapanyagok használata és a vállalati kommunikáció és gyakorlatok segítségével a fogyasztók edukálása, s magatartásuk valamilyen szintű megreformálása.



Ugyanakkor nem csak a környezetszennyezés és a fast fashion mögött álló fogyasztói magatartás okoz gondot. Mélyebbre hatóan kell figyelembe vennünk az iparág hatásainak vizsgálatakor, hogy milyen munkakörülmények biztosítottak az alkalmazottak számára a gyártás során, s a vállalatok e tekintetben mennyire igyekeznek etikusan cselekedni (pl. gyermekmunka kerülése, megfelelő bérezés). Saját egészségünkre nézve pedig fontos lehet utána járni, hogy milyen vegyi anyagokat alkalmaznak a gyártási folyamatok (pl. festés, fehérítés) és a boltokban, illetve raktárakban történő tárolás során, s, hogy azok mily mértékben lehetnek károsak a bőrre és a szervezetre (toxinok, rákkeltő anyagok megléte). Ezért fontos a széles körű tájékozódás (pl. a márkák CSR-tevékenységének és a ruhák származási helyének megismerése, továbbá a vegyi anyagokkal kapcsolatban a következő címkék tudatos keresése: OEKO-TEX®, GOTS, BLUESIGN®) és az új ruhák vásárlása után történő azonnali mosás.

Rövid írásunkból kiderült, hogy a folyamatos fejlődés és a fenntarthatóbb gyakorlatok alkalmazása ellenére a divatiparnak továbbra is számos negatív hatása lehet – a környezetszennyező tevékenységektől kezdve, a számos esetben megkérdőjelezhető etikátlan munkakörülményeken át, a bőrre veszélyes, gyártás során alkalmazott vegyi anyagokig. Ezért tartjuk nagyon fontosnak, hogy fogyasztókként próbáljunk meg egyre tudatosabban cselekedni, vásárlásaink során az általunk választott márkák tevékenységének minél jobban utána járni és pár egyszerű, használat közbeni és utáni tanácsot megfogadni (mosás, ruháktól való megválás).


Köszönjük, hogy velünk tartottatok! Találkozunk a jövő héten egy újabb érdekes blogtémával, továbbá Facebook és Instagram oldalunkon számos érdekes tippet is olvashattok a fenntarthatóbb divat tekintetében!



Felhasznált források:

 
 
 

Comments


LASSÍTS VELÜNK.

© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page